ARI VE ARICI DÜNYASI

ARI VE ARICI DÜNYASINA HOŞ GELDİNİZ

29 Aralık 2011 Perşembe

Toplu arı ölümlerinden 'cep' mi sorumlu

Toplu arı ölümlerinden 'cep' mi sorumlu
Baz istasyonlarının kansere neden olduğu tartışmaları devam ederken Avrupalı bilim insanları bu kez de arıların toplu ölümünden cep telefonlarını sorumlu tuttu.
Yıllardır cep telefonları için kurulan baz istasyonlarının kansere neden olduğu tartışması yapılıyor. Bilim insanlarına göre, çiçek toplamak için kovanlarından ayrılan arıları, baz istasyonlarının yaydığı sinyaller yanılttığı için bir daha yuvalarına dönemiyor ve bu durum toplu ölümlere neden oluyor. Bilim insanları, toplu arı ölümlerinden iklim değişikliği ve virüslerin de etkili olduğunu belirtti.
İsrail gazetesi Haaretz'te yer alan bir habere göre, dünya arı popülasyonunun hızla düşmesi nedeniyle bir konferans yapıldı. Konferansta yayınlanan bir raporda, son 5 yıl içerisinde toplu arı ölümlerine bağlı olarak bal üretiminin yüzde 20 oranında düştüğü açıklandı.
HER ÜÇ ARIDAN BİRİ YOLUNU ŞAŞIRIYOR
Rapora göre dünya genelinde arı popülasyonunda ise yüzde 35 oranında düşüş yaşandı. Sadece geçtiğimiz yıl ABD'de çiçek toplamak için kovanlarından ayrılan her üç arıdan biri geri dönmedi.
Son birkaç yılda İngiltere'de arı popülasyonu yüzde 50 oranında düşerken bu oranın İsrail'de yüzde 30 civarında olduğu belirtildi.
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ARILARI GÜÇSÜZ DÜŞÜRÜYOR
Konferansta konuşan İsrail Bal Konseyi Başkanı Herzl Avidor, toplu arı ölümlerinde tek sorumlunun cep telefonu teknolojileri olmadığını belirtti. Avidor, baz istasyonlarının yanı sıra ani iklim değişikliklerinin arıları bazı virüsler karşısında korumasız duruma düşürdüğünü belirtti.
İsrailli yetkililer nektar üretiminin yapıldığı bölgelerde de arı popülasyonunda düşüşler yaşandığını tespit ettiklerini açıkladı.

2 yorum:

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Asım abi yabancı ülkeleri bilmem ama bizim ülkemizde toplu arı ölümlerinden "CEP" sorumlu:) niye dersen; yavrulu çerçeveler dahil sağım yapıp elimizi cebimize götüremediğimizden besleyemediğimiz için ölen arılar, üretimi yasaklanan fakat sstoklar bitene kadar satışı yasak olmayan duman addını verdiğimiz varroa ilacı ucuz olduğu için kullanıp varoadan ölen arılar ve dahi seneye satarız diye sonbahara girerkeniki üç çıta halinde böldüğümüz ve kışı çıkaramayıp ölen arılar işte bu toplu ölümler.

kadıoğlu dedi ki...

babişko görüşlerine harfiyen katılıyorum.