ARI VE ARICI DÜNYASI

ARI VE ARICI DÜNYASINA HOŞ GELDİNİZ

11 Ocak 2013 Cuma

İSTANBUL ARICILIK VE ARI ÜRÜNLERİ FESTİVALİ VE VAROVA MÜCADELESİ

2013 yılının ilk yayınını festival ile ilgili yapayım bari. bayağı vakittırhaber yapmamıştım geçen haftaki salı,carşamba günleri kendi kolonilerimin oksalik asit buharlaştırarak varova mücadelesini yaptım fakat 6 lı aparatımda biraz sorunlar çıktı Mehmet Asım GENÇÜNAL abim sağolsun gönder gerekeni yaparım dedi gönderdim. fakat köyümüzdeki bütün kolonileri ilaçlamayı düşündüğümden 6 lı aparat ile işim çok zor olduğunu  düşünmekteydim yine perşembe günü ekip arkadaş larımın arılarını oksalik buharlaştırarak uygulama yaptım ekip arkadaşım değerli Enver hocam marmaris fuarında kendine tekli aparat aldıydı yine Mehmet abiden onların uygulamasını tekliyle yapınca çok kolayıma gitti Mehmet abime 1 tanede tekli aparat yollamasını rica ettim.sağolsun kırmadı beni bir tanede tekli aparat yolladı. ilk uygulamada alette sorun yaşayınca resim ve video çekimi de yapmadım. neredeysede 1 hafta dır  arılığa da gitmedim kar eve hapsetti beni nasip olursa ikinci uygulamada yayın yapabilirim inşallah. ama şunu belirtmek isterim ki varova mevcudu umduğumun çok çok üstunde idi bazı kolonilerde 20 -50 arasında döküldüğünü gözlemledim. 

8-9-10 Şubat 2013 tarihinde birincisi büyük bir coşku ile gerçekleşen İstanbul Uluslararası Arıcılık Ve Arı Ürünleri Festivalinin ikincisini gerçekleştirmek için çalışmalara başladık.

Siz değerli yetkili ile bu önemli buluşmada birlikte olmak istiyoruz.

Arıcılık hepimizin ortak noktası, sektörün değerli bileşenlerinin bu ortak etkinlikte bir araya gelmesi en büyük temennimiz. Dünya üzerindeki kovan sayımızın fazlalığı ve üretim miktarımızdaki sayısal değerin düşüklüğü  bir şeylerin yerinde gitmediğinin sinyallerini veriyor. Artık sektördeki tüm bireylerin ferdi olarak bir şeyler yapmasının zamanı geldi ve geçiyor. Bu festival bizler için büyük bir fırsat. Türkiye’nin her köşesinden gelen Dünya kenti İstanbul da gerçekleştirilecek olan bu festivalde arı ürünlerinin tanıtılması, üreticilere uygun fiyattan malzeme temini için çalışmalar,  pazar arayışı,  hedeflenmektedir.

Dünya üzerinde ülkemiz arılı kovan sayısı bakımından en üst sıralarda yer almasına karşın bugün halen tüketicilerimiz kristalize olmuş balın kalitesiz olduğunu düşünmektedirler. Tüketici bilgisizliği ve sektörel temsilcilerin ilgisizlikleri haksız rekabet anlayışının doğmasına, arı ürünlerinin  değerinde pazar bulmasını zorlaştırmaktadır. Feshane de gerçekleştireceğimiz  Arıcılık ve Arı Ürünleri Festivali ile başta bal ve diğer arı ürünlerinin tanıtımının ulusal alanda çok başarılı bir şekilde yapılacağı kesindir. Festival sonunda Isıl işlem görmüş ve sağlığımıza zarar veren  yapay balların karşısında, kristalize olan doğal balların kalitesinin üstünlüğü ulusal medya aracılığı ile beşikten mezara herkes tarafından anlaşılacaktır. Haksız rekabetle karşı karşıya kalan üreticilerimizin çalışmalarına bu festival bir nebzede olsa can suyu verecektir. Tüm sorunlarımıza karşın üreticiliğe devam ederek memleketimize katma değerler kazandırmaya devam edeceğiz
.
Festivalimiz Bal, polen ,arı sütü, propolis, apilarnal, balmumu, ana arı, oğul arısı, arılı kovan, bilumum arıcılık malzemeleri, arı ilaçları, arıcılık merası bitkileri, sertifikasyon kuruluşları, bankacılık ve arıcılık kredileri, organik arıcılık, konularında aktif çalışma sergileyen kişi kurum ve kuruluşların ayrıca arıcılık kitap yazarlarının ve akademisyenlerinin bir araya geleceği bir etkinlik olacaktır.

2. İstanbul Arıcılık ve Arı Ürünleri Festivali, tüm İstanbulluların Türkiye’nin bir çok yerinden gelecek olan arı ürünleri üreticileri ile tanışmalarına vesile olacaktır. Üretici ve tüketiciyi buluşturan bu etkinlik tüketicinin aradığı ürünü bulmasını sağlarken üreticilerin pazarını genişletmelerine yardımcı olacaktır.

Arıcılık işletmeleri yıllardır başarılı olmak ve verim artırarak ekonomik kazanç sağlamak üzere yeniliklerin peşinde koşmuştur. Üreticiler olarak daima tekelci zihniyet karşısında ekipmanlarımızı pahalı elde etmek zorunda kaldık. Festivalimizde bir çok arı malzemesi üreticisinin yer alması, sektördeki üreticilere girdilerini azaltma adına büyük fırsat verecektir. Daha verimli ve kaliteli ürün üretmek adına  uygun ve kaliteli ekipman temini son derece önemlidir. Değerlendirilmesi zarureti vardır. Tüm birlik dernek, kooperatif, belediye ve sivil toplum örgütlerinin yer almasına imkan tanıyan bu festivalde bulunmak isteyen herkese kapılar sonuna kadar açıktır.

Doğru ekipman, doğru bilgi, doğru zamanlama  ile sonuçta yüksek verimlilik ve başarı kaçınılmazdır. Bunların hepsi 8-9-10 Şubat 2013 cuma günü Feshane Kültür Merkezinde olacaktır.

Tüm arı sevdalılarını, sektörel temsilcileri, sağlığına değer verenleri Festivalimize bekliyoruz.

Saygılar sunarım.

Uzman Biyolog Yalçın SEZER
İstanbul Bal Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı
06.09.2012

2 yorum:

MİNİK ARICI dedi ki...

Selamun aleyküm
Sayın Asım Abim
MG10AA aparattan bende de var. Çalışması, kullanımı çok kolay.
Tabi benim 3 kovan arım var.
Kovan sayısı fazla olunca MG10PA daha kullanışlı olur gibi.

kadıoğlu dedi ki...

evet değerli kardeşim aslında 6 lıyı kullanmak çok çok kolay da soğutma sorunu bayağı vaktimi almaktaydı ama tekli yi yanında bulunduracağın suyla soğutunca işler dahada pratikleşiyor bu yüzden çok iyi ki almışım diye düşünüyom tekli aparatı.