ARI VE ARICI DÜNYASI

ARI VE ARICI DÜNYASINA HOŞ GELDİNİZ

27 Nisan 2013 Cumartesi

ARILIK DA SÜPER BİR GÜN

arılıkta bu hafta genel olarak temel petek hazırlamak bunları arılara sunmak şuruplamak gibi işleri vakit buldukça yapmaya çalıştım geçen haftalarda bayağı sıkıntılı günler geçirdim arıcılık adına ama yaradanın öyle nasip etti bunada hamd olsun takdiri ilahi böyleymiş.dediğim gibi arı almaktan tamamen vaz geçer duruma geldim kendi  kolonilerimin satışlardan kalanlar ile olabileceği kadarı ile ana arı üretimine başlama girişimleri ne başlarıydım 10 kutuyu arılandırdım bu yıl balı tamamen es geçip ana üretimine yoğulaşacaktım.  ortak 2 dostumuz ile kurduğu tlf bağlantılarında  bu hafta sonu getireceğini ve onu arısız brakmayacağım demesi ümitlerimi yine yeşertti. arıların hızına yetişebilmek maksadı ile bu hafta 4 günümü arılığa ayırmak zorunda kaldım perşembe günü çıtaları hazırlayıp temel petek taktım ve 2 kısım arılığın petek ihtiyaçlarını ve şuruplarını verdim başlatıcı koloniden tutan lavraların beslenmesi maksadı ile bakıcı koloni oluşturdum.yeniden başlatıcı koloniye lavra transferi  yapıp verdim.ve bu gün cuma saatine kadar canım pek bir şey yapmak istemese de mecburi olan işleri yaptım 
 bu koloni geçen yıldan son dönemde anasını verdiğim ve anası kasım ayında doğdu döllendi çok da iyi olmasa da koloniyi bu günlere kadar gelmesini sağladı mart sonlarına doğru anayı kesip yeni ana yapmak üzere iken f2 olmasın  diye lavra transferi yaparak yaptığı yüksüklere fakat bayağı zıtlaştık o yapmadı verdiğim yumurtalara ben de inadına yineledim ve sonunda galip geldimsede mevcut olduk ça tükeni verdi.dün ananın yumurta attığını görünce bu gün takviye vermek mecburiyetinde idim bende mecburiyetimi yerine getirdim bir koloniden boş bir kovanın içine arı silkeledim tekme tokat tarlacı arıları uçurdum ve kovanın önüne bir çuval sererek arıları döktüm çuvalın üzerine bu sistemde tarlacı olanlar kovana girmeyip uçtular sevgili kurs hocam Feyzullah KONAK ın da  hatırlatığı gibi bize ana arı üretim kursunda, 3 tür yeşil pasaport taşıyan arı vardır bunlardan biri erkek arılar 2. si kursağı bal ve ayaklarında polenle kovana girmeye çalışan arı ve 3. süde tarlacı olmayıp kovan musluğundan kovana giren arılar.cuma saatine kadar bu işleri bitirdim ve cumaya gittim reşadiye köy içi camiinecuma sonunda Yüksel DEMİR abimin 2 kolonisini kontrol ettim. şans 2 kolonide anaları kesmişler yeni analar yapmişlar biri zaten 3-4 çıtalık idi ana randımansız olduğundan kesmişler yenisini yapıvermişler 2. si ise yine analar doğmadan kesilmiş yada bir şekilde ölmüş. her çıtada onlarca ana var analar ördek gibi ötmekteler Yüksel abim bu ötenler niye böyle demekte. koloni analardan birini benimsemiş ana rahat rahat dolaşmakta içerde.memeleri bozuyoruz ana düşüyor yere sanki kovanı tanıyormuş casına uçup kovana musluktan girmeye çalışmaktalar.

neyse belli bir süre geçirdik Yüksel abimin arılığında sağolsun zaten iş başı yapmadan oturduk yemeğimizi yedik kontrolleri bitirdim gittim arılığa namazdan önce arı verdiğim koloniyi kontrol ettim ki anaya zarar verdilermi diye sorun yoktu ana görevi başındaydıtemel petek almak için depoya gidiyordum ki bir ara kıraz ağacına koyduğum kiralık dairelerin birine kiracı gelmiş çıkıp bi bakim dedim ne durumda ben ilk etapta sadece 4 adet eski petek koydumdu. arhaviden Engin diye bir kardeş benden eski petek istedi bende yoktu köyün birinde boya yaparken arıcı bir dostum arılarımı kontrol edermisin dedi kontrol ederken kovandaki arıların küçüklükleri dikkatimi çekti çıtaları çekip baktım ki o kadar eski ki onlarca kez yavru çıkmış bu çıtlardan her çıkan yavru bir gömlek brakır gözde zamanla bu göz küçülür bu yüzden çok uzun süre kullanmamak gerekir bu çıtaları velasıl istedim ondan eski çıta 10 tl ye satıyom ben bunları karadenizli arıcı gelip ne kadar varsa alip gidiyor dedi aradım arkadaşı tlf fiyatı bu dedim olsun abi 5 tane al dedi alıp yolladım kendisine kendi çıtalarımın çok da eski olmayanlardan 4 er tane koyup içine hazırladım kovanları. çıkıp baktığımda arının bir çoğu çuvala salkım yapmış çıtaları kontrol ettim ana durumunu 2011 model ana dolaşmaktaydı beyaz boyası neredeyse kaybulmak üzere 4 çıtadaha ilave ederek indim aşağıya
 belli bir süre sonra çıktım arı yerleşmiş iyi dedim örtüp indim aşağıya o kadar ters bir vakitte oğul kiraz çiçekleri bitti armut vs bitti sadece ayva çiçekleri kısmen var elmalar yeni açmiş ama o kadar çok elma çiçeğı yok etrafta velasıl bayağı kıt bir dönem bulunduğum yöre için.
 faselyeler ve yoncalar yavaş yavaş devreye girmeye hazirlanıyorlar
faselyelerdeki arlara resim çekmeye uğraştım epey vakit 
sonrasında 1. kiracı  tamamen yerleşti 2 kovanda hareketlilik başladı içimden diyorum ki oturan kiracının daireyi beğenmeyenleri olabilr düşüncesindeydim ama dedim kulağoz kulağozdur buna bir video çekeyim dedim.karadeniz insanının seyrine doyamadığı ve rahmetli dedemin sözü halen kulaklarıma benim için bu kovana arı konması o kadar önemli değil kulağoz alsın yeter dediği 5-6 yaşlarında duyduğum arıcılık terimleri bu günlerden sonra 1970 li yıllarda sevgili babam ankara dan memlekete dönüş yaptıktan sonra rahmetli dedemden kalan biz  lazların deyimi ile skence yani kovanları ağaca koyduğumuz düzenek.lere bakım yapıp kovanları koyması indikten sonra da bir sıgara yakıp seyretmesi aklımda kalan tatlı hayaller.
ikindi ezani okundu yine bir yere koloni kontrolüne gidecem cuma saatinde söz verdim bir ara kiralık dairelere gözüm takıldı ikinci daireyede kiracı girmiş bile videonun son kısımlarında da bahsettiğim gibi o kadar güzel kulağoz alıyorduki bu gün olmazsa yarın mutlaka mutlaka gelir dediğim yarına kalmadı.
değerli arıcı kardeşlarım bu bir uyarı dır bu şekilde verilen temel petekler değişik yerlerinen ve  ya tek yerinden kesilerek kabartılıyorsa bu tür çıtaları kovan da tutmamanızı tavsiye ederimçünkü bü tür çıtalara bu yırık yerlerine ana memesi takarak oğul vermeye meyilli olmayan ırk bile bu tür çıtaların yüzünden oğul verme zorunluluğunda olurlar.
 bu çıtada üsteki çıtanın diğer yüzü.
 akşam saati yaklaşıyor henüz arılar çalışıyor bu gece bu kolonileri mutlaka çalışacakları yere indirmem lazım burada kalırsalar yarın buradan iş başı yaparsalar daha bunların yerini değişmek mümkün değilçünkü oğul arı konduğu günün ertesi günü nerede işe başlarsa orada kovan tanıma uçuşuna çıkar ve orayı benimser velasıl ilk konana baktım giriş çıkışlar durmuş tıkadım ağzını sevgili babam ile memleket te ağaçlara kovan koyup indirirken öğrettiği gemici düğümü ile bağlayıp indirdim tek korkum kovanlar eski dağılırsa yandım.
 neyse birini indirdim yerleştirdim yerine gemici düğümü ip üsten gelen ipe dolanıp geldiği yöndeki ipe bir kaç kez dolanarak gitmesi çözülme rizikosu yok yükün ağırlığına göre sıkışır ah gidi çocukluk babam ne kadar tarif ettiysede bir seferinde ıhlamur ağacının altında kara  kovanı bağladım babam çekek yukarıya belli bir yere kadar çekti bağladığım sistem böyle olmadığından kovan kurtulur ipten paldır küldur düşer az aşağıda ırmak akmaktaydı doğru ırmağa yuvarlanır ey vah yandım anam derim içimden giderim bakarım hiç bir şey olmamış kovana bişey olmadı babaaa diye bağırırım o anki korkumun sevince dönüşmesi unutulacak olmayan anılarımdan
 ikincisi geç geldiğinden daireye 15-20 dakika daha bekletti beni ama artık ne olursa olsun dedim çünkü akşam namazından sonra yetişmem gereken bir yer vardı indirdim koydum olmaları gereken yerlere ikincisi birinciden çok daha kalabalık sadece ilave çıta verirken bir göz attım dölsüz muğla ırkına benzer bir ana dolaşmaktaydı içinde birinciside aynı şekilde kırmızı halkaların çoğunlukta olduğu bir tür.
 satıştan sonra boşalan yerler den 2 si olul sistemi ile dolu verdi
 bu kovanları 7-8 sene önce muğla arısı dolu olarak aldımdı arımı arı diye düşündüğümüz yıllarda hiç bal alamadığımı hatırlıyorum da üstelik o kışı da çıkaramamışlardı nerelerden nereler geldik. evet bu gün çok süper bir gün geçirdim çocukluktan beri yaşadığım arıcılık anıları birer birer yeniden yaşadım.
 artık kiracılar yeni dairelerine aktarıldıktan sonra kıralık daireler yeniden yerlerine yerleştirilir allah nasip ederse.


oğulun kovana konmadan önce gelen gözlemci... ile arivearicidostu

Hiç yorum yok: