ARI VE ARICI DÜNYASI

ARI VE ARICI DÜNYASINA HOŞ GELDİNİZ

23 Eylül 2013 Pazartesi

ŞİMŞAK EYALETİNDE KOLONİ TESPİTİ SARMAŞIK TAN NEKTAR VE POLEN AKIMI 2014 YILININ KEK İHİYACI

-

evet değerli dostlarım öncelikle pazar günü ŞİMŞAK eyaletine giderek kovanların plakalarını taktım sonrasında eyelet baş bakanım ve mutlu tavukları
eyalet başbakanımın geçen yıldan hiç tavuğu kalmamış hastalık kökünü kazımış bütün tavukların bu yıl yeniden üretti bütün tavuklarını.
ŞİMŞAK eyaletinde sulama sisteminde ki değişiklik çok hoşuma gitti çok da iyi olduğunu düşünmekteyim bu yıl oldukca kurak bir mevsim yaşadık sulama sistemi bitkilerin üstündan sanki yağmur yağar gibi sulanması bitkilerin canlılığını koruduğunu gördüm oysaki ben arılığındaki bahçemde hiç bir sebzeden istifade edemedim . neredeyse her gün suladım ama yinede verim yok sonunda hanım tamamını söküp attı.
evet eyalette hünnap süper bu yıl. baş bakanım yorumun için teşekkür ederim hünnap bu yıl oldukca fazla baskın olsada bitmez sanırım.
üst bahçeye bu yıl tavuklar girmediklerinden yonca mükemmel durumda çiçek de açmış arıların için süper bir nektar olanı baharlarda daha süper olur inşallah.
eyaletten isaklı köyüne kuş bakışı. eyaletten isaklıyı seyir etmek bam başka bir zevfk benim için.
kurak bu yıl çok belirgin bir durumda ineklerin bulunduğu bu tarlalar ekilen ekinler toplandıktan sonra yem bitkileri ekilirdi ve yem yeşil olurdu bu vakitlerde hafifde rüzgar eserse deniz gibi dalgalanırdı seyrine doyum olmazdı.
pazartesi günü de BEYKOZ ilçe tarımdan Zırat Mühendisi Bahri IŞIK,Veteriner Hekim(    )  ve İsaklı lı arıcı Rızvan abimiz tespitler  sırasında.

Eyalette yine bu yıl eşek arısı cenneti + dere fare yapışkanından kapan hazırlayıp koydum artık sonuçlarını baş bakanımdan öğreniriz artık.

pazargünü Yusuf kardeşim tavukların gezindiği bahçede aranıyordu hayırdır ne arıyon dedim hindi kuluçkaya  yatmış tı şu an karkmış yumurtaları nerede diye ona bakıyom dedi. pazartesi günü tespitçileri beklerken bahçedeki hindinin kuluçkaya yattığı dikkatimi çekti.
gittim yanına kaldırdım hindiyi boşa yattığını gördüm.
ayva ağacığını ve meyvasını  çektiğimin sebebi eskiler derlerdiki ayva çok olduğu yıllarda kış ağır olur muş. bu yıl da dallar ayvalareı çekemez durumdalar kış ağır olabilir diye düşlünüyorum.

bu yıl yine geçen yıl olduğu gibi sarmaşıuktan nektar ve polen akımı iyi geçmekte güçlü kolonilerde kış stoklarına çok az bir ilave yeterli olacak inşallah trakyadan getirdikten sonra kolonileri kekle ana arının yumurta atmasını sağladıydım stoklar da epeyce tükendiydi sarmaşıktan olan akım imdadimıza yetişti ALLAH ıma şükürler olsun.
sarmaşıktaki nektar çok enteresan çiçek açıyor çiçekteyken polenden istifade edildi çiçek döküldükten sonra meyve  oluşmadan önceki durumda nektar salgılamakta.
evet 2014 yılının kek itiyacımın yarısını yaptırdım Bünyamin kardeşim şekeri çekip pudra haline getirip kazana aktar dıktan sonra resmini çektim normalde çıplak gözle hiçte böyle görüntü oluşmamakta objektif e yansıyan durum bu.
kekçi Bünyamin kardeşimiz artık kek işini babasi Mustafa hocamdan devraldı Mustafa hocamı görmek imkansız oldu artık.
Ahmet PEHLEVAN kardeşimizle birlikte kek yaptırmaya gittiydik.çok enteresan bir yıl yaşamaktayız bu yıl Ahmet kardeşimin arılığında varova ile mücadelede henüz istediğimiz başarıyı elde edemedik.geçen kış oksalik asit buharlaştırması ile mücadele ettiydim çok memnun kalmışlardı yine aynı yöntem ile mücadele etmemi istediler ilk sefer oksalik asit buharlaştırdık fakat sadece yüzeyde olanları yok ettik kapalı gözlerde aşırı varova yoğunluğu mevcu du çünkü bütün koloniler trakyadan getirildilerdi ne var o trakyada ki o kadar varova  yükeniyor koloniler.anlmadım gitti. iki seferde formik asit uygulaması yaptım yine varova mevcudu mevcudu bulunmakta çok dikkatimi çeken bir olay yaşadım akşam formik muygulaması yaptım ertesi sabah Ahmet abi yaptığı kontrontolde halen buharlaştırma kabında formik asit olduğu halde kanatları yenilmiş bir arının üzerinde 2 varova gördüğünü söyledi inanamadım akşam ben kontrol ettim yine kanatları yenmiş bir arının üzerinde 2 adet varovanın varlığını gördümölüdür dedim arıyı elime aldım varovalara dokandım avucuma düşüp yürümeye başladılar anlamadım gitti.
8 yorum:

yusuf şimşak dedi ki...

SLM..

Asım Abi.

Anlaşılan baya baya yorulmuşsun.Tek satır yazacak mecal kalmamış anlaşılan.Son bir nefes ile de başlığı atmış olmalısın::))

İhtiyar sen ne yaptın böyle.Beni ifşa ettin ya !

Bahçe talana uğrarsa senden bilirim ona göre::))

Yardımların için teşekkür ediyorum.Sayende odanın aidatından kurtarmış olacağım.

SLM ve Muhabbetle...

MİNİK ARICI dedi ki...

Selamun aleyküm
Sayın Asım abim
Yayının şimdi açıldı.
Okuyorum.
Selam, saygı ve muhabbetle...

kadıoğlu dedi ki...

ve aleyküm selam emica yorgunluk pazartesi öğle saatlerine kadar senin orda idim oradan döndükten sonra tam arılığa gelgim 200 kolonisi olan bir abi geldi varova ile baş edemiyom kurtar beni ne olursun dedi formikle ilk ilaçlamasını yaptım yine arılığa geldim bir kaç koloni kontrol yaptım dı ahmet abi aklıma geldi bu günyani salı günleri Bünyamin kardeşimiz izinli oluyor randövi alayım da kekleri yaptırırız dedim aradım ki abi dedi bu akşam gelirseniz iyi olur yarın izinim yok dedi Ahmet abiyi aradım gidedelim dedim olur dedi benim için sorun yok amaAhmet abi kolonilerini böldüğü halde KEKLEME işini yapmadı henüz vait de geçmekte kış arılatrı henüz oluşmamış.anlayacağın durum bu hal .ifşa işine gelince tek başına bitiremez sin artık ha unutmadan tespitçı dostlarada ikram ettim bilgin olsun.

kadıoğlu dedi ki...

ve aleyküm selam muhittin kardeşim yaytın açık tı da yazıları yoktu biraz önce yazdımsevgilerimle

A. Gökhan Dellal dedi ki...

Asım Bey Formik Asidi birde cerceve üzerine mutfak bezi koyarak deneyin. Cerceve başı 2ml beze damlatın ve çerçevelerin üzerine bezi koyup kapatın. 24 saat sonra bezi alın. Çok etkili bir yöntem ama Ana kaybına sebep olabiliyor, eğer hava çok sıcaksa ama sizde anaarı bol nasıl olsa;)

kadıoğlu dedi ki...

gökhan kardeş formik asit buharlaştırmak için 2008 yılından bu tarafa denemediğim yöntem kalmadı o yıllarda onlarca ana kayıpları da yaşadım yaradana şükürler olsunki arılığımda 3 yıldan bu yana arı kaybı yaşamadım sebebi ise uygun ısının olduğu vakit ve en önemliside günlük doz 10 cc nin üzerinde uygulama yapmadım varova ile baş edemediğim arılar kendi arılarım değil trakya dönüşünden ağustoz başına kadar hiç mücadele yapmamışlar adamlar elbetteki bir kaç seferde önünü almak mümkün değil önemli bir konu %100varovayı yok etmek de mümkün değil herşeyin gönlünüzce olması dileği ile.

Aricilik dedi ki...

Asim bey,
Formik bir sekilde yeterli gelmiyorsa. Oksalit buharlastirmayi deneyebilirsiniz. Ben gecen hafta denedim epey etkili geldi.. Kullanimi kolay yontemleri cok ve basit maliyetli..

kadıoğlu dedi ki...

zülfuu kardeş şu anda bizim buralarda 4-5 çıtada yavru mevcudu mevcut formik asit buharlaştırma hiç çara değil yine formik ile bir nebze başarı edilebinir zaten %100 varovayı yok edebilme olanaksız önemli olan %90 ın üzerine yok edebilirsek yeterlı olur sanırsam. oksalik buhatlaştırması uygulaması bizde ocak ayından sonra uygulama yaparız hemde köyümüzde bulunan bütün kolonileri.olmak kaydı ile