ARI VE ARICI DÜNYASI

ARI VE ARICI DÜNYASINA HOŞ GELDİNİZ

28 Kasım 2012 Çarşamba

28/11/2012 YAVRU DURUMLARI

 bu gün hava geç saatlere kadar yanı14 cıvarlarına kadar fırtına derecesine yakın rüzgarlı idi makinenin saati geri alınmadığından 15 50 leri göstermekte aslında 14 50 cıvarları rüzgar kesince arka kısımdaki tezgahlar daki ana kutularının dönüşüm kolonilerini sıkıştırma işlemlerini yaptım yavru durumları genel kolonilere göre oldukça fazla bu da şu anda hiç istemediğim durum. kontrol ettiğim koloniler de 3 çıta ile 4 çıta arasında çok yavru az balı olanların yavrulu olanlarını başka kolonilere aktardım bunlara ise tamamı sırlı ballı polenli mevcut lerine göre 1 ve 2 şer çıta takviye ederek sıkıştırdım üzerlerine önce naylon üzerine gazete onun da üzerine çuvalını örtüp hazırladım.
 şu an bu koloniler dışarda yani arılıklarımın içinde değil yerlerini hazırladım cuma günü akşam dan sonra hava bir kaç gün yağışlı gözükmekte böylelikle bende bu kolonileri arılıkların içene alırım.önceki kapalı tezgahlara aldığım kolonilerdeki durumlar çok enteresan ilk gün hava bayağı kapalıydı ama yinede arı uçuşu vardı her tezgahta 10 koloni vardıyani 20 koloniyi kapalı yere aldıydım 20 kolonide görünen kadarı ile 150-200 cıvarında arının telef olduğunu gördüm tezgahlarda 3. günde 79 nolu kovanın eski yerinde bayağı arı uçuştuğunu gördüm bir tekme vurdum o tezgaha  bütün arıların 79 noya girmeye çalıştığını gördüm bu da demek oluyorki önü kamufle olan kolonilerdeki arılar direk uçuş yapamadıklarında bulundukları yeri tanimadan ayrılmıyorlar manasına gelmekte arıları taşıdığım mesafe 5 metre bile değil.
 bu arada azdaha unuttuğum mevzu erkek arılar ekim ayı sonunda kolonilerden bir tanesi sate anaya kaçmıştı arılarını ayrı koloniye çıtalarını da bu ana kutusuna verdiydim ve 12 çıta kapasiteli bir kovanda bir araya topladıydım. yani erkek arılı çıtaların o kolonide olduklarını  unuttum bir ara kontrol ettiğimde mevcudun baya ğı düştüğünü gördüydüm geç saatler olduğundan  başka zamana braktıydım nasip de bu güneymiş.
 Mete AKDEMİR abimiz ziyaretime geldiydi bahara onca vakıt olmasına rağmen  bu koloniyi sahiplendi ekim başında veriğim erkek arılı 5 çıta ile 12 çıtayı bulduydu bu gün ise 7 çıtalık koloniye sıkıştırdım zaten bu koloninin o zamanki mevcudu da 7 çıtada idi zaten.
 ve halen 3 çıtada az çok yaru mevcudu bulunmakta bal mevcutu da yeterli sayılacak derecelerde. inşallah bahara kayıpsız çıkarabilirim bütün kolonilerimi
 bu çıtalarda ekim ayı sonunda Ahmet ERÇİKA abimize verdiğim anaların kızlarının kolonisi bu gün onlarca kolonide işlem yaptım sadece bu kolonide bir tane varova mağduru arıya rastladım resim büyütülürse sarı renkle işaretlandiği görülür.
 mevcut ler bayağı düşmüş ana arı döllendi yumurta atmayada başladı yumurta düzeni de oldukça düzenli yumurta da kapandı yani döllenemez korkumu da yenmiş oldum şimdiki korkum ise bahara çıkabilecekmi korkusu. 1adet  tamamı sırlı ballı polenlı çıta  verdim iyicede sıkıştırdım hayırlısı olur inşallah.
bu koloni ise Ahmet beye veriğim anaların diğeri mevcut ise içler acısı şüphelendiğim bir kolonim var geçen hafta sıkıştırma yaparken biraz şüpheli durumlar  sezdiydim fakat misafirler im geldiğinden o gün teferatlı kontrol edemedin sonrada unuttum.eğer o koloninin anası yoksa ona transfer ederim.yavrulu çıtaları da üst resimdeki koloniye transfer ederim zaten yan yanalar olmasada fark etmez çinkü çatı altına gircekler zaten .
bütün arıcı dostlarıma şimdiden kayıpsız sağlıklı bir kış sezonu geçirmelerini dilerim

Hiç yorum yok: