ARI VE ARICI DÜNYASI

ARI VE ARICI DÜNYASINA HOŞ GELDİNİZ

1 Şubat 2013 Cuma

OKSALİK ASİT BUHARLAŞTIRMA İŞLEMİ VE ARILARIM

bu yıl çevremde ki arıcı dostlarımın kolonilerinin varovaya karşı oksalik asit buharı ile ilaçlanması işlerini üstlendim ve de isteyen herkesinkini ilaçladım bunlardan biride Mehmet ÖRNEK abim önceden kolonileri paşaköy deydi şimdi tuzla yakınlarında bir köye götürdü gidip onun kolonilerinide ilaçladım
evet yine oralarda koca yemişlikler ve pürenlikler yoğunlukta koca yemiş çiçekleri canlı durumdalar tabiki bu zamandan sonra nektar salgılayacaklarını sanmıyorum. geçen yılın çiçekleri olan ve bu yıl meyve olması gerekenleri çok aradım etrafta  ne yazık bulma şansım olmadı.
Mehmet abinin arılığının etrafında çiğdemler neredeyse açmak üzereler bu da yalancı baharın belirtileriydi ne yazıkki bu tarihten sonra yinede kar yağdı biraz da olsa inşallah zarar görmemişlerdir.
Adem ERKİN kardeşimizin de çekmeköy ekşioğlu mahalle sindeki kolonilerini  de oksalik asit buharı ile ilaçladım.Ademin arılıktaki yardımcısı 

Adem kardeşim aslen ordu lu olupbenim orta okul arkadaşımın damadı ne yazıkki arılığının hemen yanı başına baz istasyonu kurdular arıların en büyük düşmanı baz istasyonu kestane dönüşünden sonra buraya koymayacak nasip olursa. 
bu gün çok güzel bahardan kalma bir gün vardı 10 derecenin üzerinde bir ısı mevcudu vardı. bir kaç koloni kontrol edeyim en azından stok yavru durumları hakkında bilgi edinirm düşüncesiyle 10 a yakın koloni açtım çok şükür ki sorunlu koloniye rast lamadım bu arda kolonilerin bir çoğunda yavru başladı başlamayanlarda mevcut idi tabiki  bazı kolonilerde orta kısımda ballar tükenmek üzere olduğundan kenarlardaki bal lı çıtaların bir miktar yerin  sırlarını açarak bir iki çıta iç kısımlara doğru kaydırdım.
geçen ayın son günlerindeki güzel havalarda kolonilere polen girişi olması yavrunun başlamasına vesile olduğunu sanmaktayım. önceki yayınlarımda da bahsettiğim gibi içinde içinde tahmini 200 arısı ve de anası olan bir koloni vardı  birinci yağan kardan sonra 2 ballı çıta arasına koyup o şekilde braktım ocak ayı sonlarına doğru yağan kardan sonra havalar bayağı iyi geçen günler oldu bu günlerden birin de polen getirişleri dikkatimi çekti üzeride resmi olan koloniden iyice arı ile dolu dolu bir çıta verdim o koloniye bir vakit sonra baktım anayı kıskaça almıişlar boğuyorlar anayı ana meme yüksüğüne koyup dışınada donmuş bal tampon yapıp iç kısmına doğru yerleştirdim ertesi gün baktığımda anayı çıkardılar rahat rahat da dolaşıyordu içerde böylece allah nasip ederse inşallah bu yılı kayıpsız geçiririm
yavrunun başlaması stokların çabuk bitmesine sebep olacağından havalar ın iyiliğine kötülüğüne bakmadan kolonilere takviye olarak invert şurup buzdolabi poşetlerine koyup çıtaların üzerine koyarak vermeliyim çıtaların üzerine koyarsam salkım dahi yapsalar buradan almaları her şekilde mümkündür.

2 yorum:

ÇAYLI dedi ki...

slm abi bende bu gün geldim. 1 zaiyat var 2 tane de şüpheli var şükür bu sene kayıpsız gececek inşallah

kadıoğlu dedi ki...

aleyküm selam mehmet kardeşim allah inşallah zayii olanın yerini doldurur inşallah herşey gönlünce olur çok şükür henüz kayıp yok.