ARI VE ARICI DÜNYASI

ARI VE ARICI DÜNYASINA HOŞ GELDİNİZ

3 Ekim 2015 Cumartesi

ekim ayında arılık tan esintiler

 bayağı vakittir boğumda paylaşım yapmadım sebepleri sadece tembellik üşengeçlik desem yeterli olur herhalde
bu gün sabah saatlerinde yağmur yağmakta idi bende namazdan sonra yatım saat 10 50 gibi bir arkadaş tlf aradı karktım hertarafım tutulmuş demek ki çok uyumak berbat bir durummuş kahvaltımı yaptım gittim arılığa hava çok bulutlu neredeyse yağacak gibi bir durum var. arılık  ana baba günü sanki bir kovan yağmalanıyor da bütün koloniler ona hücüm etmiş görüntüsü hakim etrafı kolaçan ettim sıkıntı yok kovanlara giren her 10 arıdan 3ü 5 i polenli  sarmaşık arılığın etrafında olduk ça fazla bu da hemen bitişiğimideki bahçede sarmaşığın henüz %50 si anca açmış durumda  bu düzeyde devam ederse kış stoklarını kendileri tamamlar lar inşallah.
 havaların ılık ve yağışlı gitmesi kirazlara bile çiçek açtırdı
 sünni tohumlamalı kanatları olmayan kolonimi haftada bir kontrol etmekteyim ki ihanet varmı diye o günden bu güne henüz  sorun yaşamadık çok şükür.
 varovanın sebep olduğu bakteriler vesile si ile kanatsız dünyaya geldi sünni tohumlama yöntemi olmayaydı çoktan ölmüştü

 tohumlama yapılldıktan sonra hiç de bu olacak diye ümidim yoktu sanki kıçı bile ezik gibi
 ama yüce mevlam bu ana arının kaderini bu şekilde olacak diye bahşetmişti mevlam neylerse en güzelini eyler
 tohumlama yapıldığında sadece 1 çıtayı saracak kadar anca arısı vardı şimdi ise 3 çıtanın üzerinde mevcudu bulunmakta
 diğer bir sünni tohumlamalı olan kız cağızım bu da uzun zaman 3 çıtada devam etti yaşamını çünkü benim ana kutularım yedi çıtalık ortaya bölgü koyulunca ön ve arkadan uçuşlu iki koloni olmakta ne hikmetse bitişiğindeki koloni 1 ay öncesine kadar ana arı üretimi görevi yaptı hatta onu satmayıp ayıracaktım satış işini bitirdiydim kıramıyacağım bir dostum ana isteyince onu verdim sarmısak ezerek birleştirdim.
orta bölgüyü çıkardım sarmısağı her iki tarafa sıktım bölgüyü çıkardığım yerede trakyadan gelen kolonilerden tıka basa dolu bir çıta yerleştirdim bu gün durumlar iyi inşallah bahara sorunsuz çıkarabilirim .
    bir üçüncü sünni tohumlamalı ana arılı kolonim daha mevcut o diğer bir tezgahta bir ara da onun resimlerim dedim gün içinde nasıl olduysa unuttum.

Hiç yorum yok: