ARI VE ARICI DÜNYASI

ARI VE ARICI DÜNYASINA HOŞ GELDİNİZ

25 Eylül 2017 Pazartesi

BALLIKLARIN SÖKÜLMESİ VE KABARMIŞ PETEKLERİN SENEYE SAKLANMASI

 25 eylül itibari ile ballıkları söktüm  önceki yıllarda ballıklar varken sarmaşıklardan bal ve polen geldiğinde ballıklara koyarlardı bu yıl stoklarını tamamen kuluçkalıklarda yaptılar sağolsunlar beni yormadılar ballıklardaki petekleri kup kuru olarak aldım ve depoladım. isteyenlere kabarmış petek satabilirim. çünkünkü heryıl bir koloniye 13 ila 15 çıta arasında temel petek kabarttırdığımdan dolayı bu peteklere ihtiyaç duymamaktayım. ben kabartılmış petek alıcısı olaydım şu anda alırdım çünkü ilk bahar yaz aylarında alınan petekler çoğunlukla sönen kolonilere ait olduğunu  hastalıktanmı  açlık tanmı ne sebeple söndüğü bilinmeyen kolonilere ait olmakta bu sebeplede alıcının kolonilerinede bulaşmakta..
bir kaç yıldır topladığım kabarmış petekleri bal taşıma kaplarına koyarak içine formik asit dökerek saklamaktayım hiç bir sorun olmadan yani güvelenmeden bahara çıkmakta 
 şu an itibari ile koloni güçleri oldukça iyi ballıklı olan kolonilere henüz kek verme olayına bu gün başladım ana arı üretim kutularında bu yıl önceki yıllarda yaşamadığım terk olayları yaşadım önceki yıllarda açlik terkleri olurdu bu yıl da tokluk terkleri olmakta  ana kutularım 3 tam çıtalık  ana arıya yumurta atmaya fazla yer kalmayınca terk edip gittiklerini gördüm hat ta bir keresinde kovandan hızlı bir şekilde kaçış olduğunu görünce kapısını kapadım giden gitti kalan lar yeter dedim kendimce. hiç bir yere konmadan ormana daldılar bir saat zarfında baktım kovana dönüş başladı hatta ana arı üzerime kondu kafesleyip kovanın üzerine koydum. sonrada kovanın yan iki çıtası iç dış yapılarak böylece anaya yumurtlama alanı açmış oldum.

4 yorum:

Adsız dedi ki...

Asım abi Formik asidi kabarmış petekleri saklamak için saklama kaplarının içine güvenle nasıl döküyorsun.

Mustafa Zor dedi ki...

Asım Bey kabarmış çerçeveler hangi ilde ve tanesi kaç lira acaba

H Asım KADIOĞLU dedi ki...

mustafa bey ben istanbulda arıcılık yapmaaktayım çerçevelerde istanbulda adet fiyatı 20 tl

H Asım KADIOĞLU dedi ki...

adsız yorum yapan kardeş çıtaları saklama kabına dizmeden ünce döküyorum sonrasında çıtaları diziyorum.